A mozgásszervi panaszok előfordulási gyakorisága rendkívül magas. Nagyságrendileg 1,7 milliárd embernek vannak ilyen jellegű tünetei világszerte.[1] A leggyakoribb muszkuloszkeletális tünet, a derékfájdalom esetében, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a populáció több mint 80%-nak lesz legalább egy panaszos epizódja élete során.[2]
A mozgás szervrendszerét érintő és abból eredő tünetek jellemzően a test bármely régiójában megjelenhetnek, majd sok esetben maguktól elmúlhatnak, akár kezelés nélkül is. Ezek a panaszok tehát normálisak, az élet velejárójának tekinthetők. Sok esetben semmilyen beavatkozást nem igényelnek, és nincs számottevő hatásuk az egyén életére.
Azonban, egyes esetekben, a megjelenő tünetek jelentősen befolyásolhatják a munkavégzést, a munkában töltött napok számát és az életminőséget. Sajnos kialakulhatnak krónikus fájdalmak is. A példaként említett derékfájdalom esetében azzal számolhatunk, hogy 10-15%-uk krónikus panaszokká alakul át.[3]
Mit tehet a munkavállaló és a munkáltató a tünetek kialakulása ellen?
Az egyedüli, megfelelő minőségű tudományos bizonyítékkel rendelkező lehetőség, a korai felismerés, korai kezelés. A korán felismert és a korán, megfelelő módszer alkalmazásával, kikezelt tünetek igénylik a lehető legkevesebb terapeuta-beteg találkozást. Az így elért mielőbbi gyógyulás következményeként a munkavállaló mielőbb munkába állítható, és a megfelelő életminőség is visszanyerhető. Mozgásszervi szűrőprogramunk kialakítása során pontosan ezt az elvet követtük.
Korai felismerés, azaz a tünetek megjelenésekor mihamarabb kiszűrni a munkavállalót. A szűrőprogramunk összeállítása során szorosan együttműködünk tudományos intézetekkel, kutatókkal, hogy az elérhető legfrissebb bizonyítékok alapján építsük fel programunkat. Innovatívan, folyamatosan fejlesztjük szűrőprogramjainkat, hiszen célunk, hogy a foglalkozás egészségügyi szűrések során, olyan protokollt használjunk, mely segítségével idejekorán beazonosíthatóvá váljanak azok a mozgásszervi elváltozások, melyek potenciálisan befolyásolhatják a munkavállaló munkával töltött idejének számát vagy annak minőségét. Ennek érdekében szorosan együttműködünk a Semmelweis Egyetem mozgásszervi szakterületre specializált kutatóival, az eredményeinket, felvett adatainkat folyamatosan felhasználjuk a témát célzó tudományos vizsgálatokhoz, hogy azok alapján egyre pontosabb szűrőprogramokat tudjunk fejleszteni.
Korai kezelés. A szűrőprogramjaink során kiszűrt munkavállalóknak kezelési lehetőséget is biztosítunk. Terápiás módszereink között kizárólag a tudományalapú, bizonyítékokkal rendelkező terápiás módszereket alkalmazunk, követve a nemzetközi szakirodalmi ajánlásokat. Mindezt magasan képzett, nemzetközi minősítő vizsgával rendelkező mozgásszervi kórképekre specializált szakembergárdával végezzük.
A lehető legkevesebb beteg – terapeuta találkozás. A lehető legkevesebb terápiás alkalom több szempontból is rendkívüli előnyökkel jár. Egyrészt költségkímélő, minimalizálja a gyógyulásra fordítandó összeget. Másrészt hatékony. A tudományos bizonyítékok napjainkra egyértelműen azt mutatják, hogy a páciens krónifikációjának elkerülése érdekében minimalizálni kell a terapeuta – beteg találkozások számát, a beteget aktívan be kell vonni a saját gyógyulási folyamatába, azaz nem szabad, hogy passzív “elszenvedője” legyen az egészségügyi beavatkozásoknak.
Keltexmed – A mozgásrendszer szolgálatában
Innováció - Szűrés - Kutatás - Bizonyíték alapú orvoslás