Diagnosztika
Kezelőorvosa anamnézis felvétel során kérdéseket tesz fel a tünetek megjelenési időpontjáról és az általános egészségi állapotról.
Ezután fizikai vizsgálat következik, ami magában foglalja a mellkas sztetoszkóppal történő meghallgatását, miközben orvosa a légzési hangokat értékeli.
A tünetek súlyosságától és a szövődmények kockázatától függően a kezelőorvos az alábbi vizsgálatokat rendelheti el.
Kezelés
A kezelés a tüdőgyulladás típusától, annak súlyosságától és az egyén általános egészségi állapotától függ. Leggyakrabban gyógyszeres kezelésre kerül sor. Bakteriális tüdőgyulladás esetén antibiotikum kúrát írnak elő. A vírusos tüdőgyulladás konzervatív terápiát igényel. Bizonyos esetekben orvosa vírusellenes szert írhat fel. A gombás tüdőgyulladás kezelésére gombaellenes gyógyszereket használnak. Szükség esetén orvosa vény nélkül kapható gyógyszereket is javasolhat köhögésre, a fájdalomra és a láz enyhítésére.
Ha tünetei súlyosbodnak, vagy kezelőorvosa úgy ítéli meg, kórházi kezelésre válhat szükségessé. Ahol:
Szövődmények
A tüdőgyulladás a meglévő krónikus betegséget súlyosbíthatja, valamint egyeseknél növelheti a szívroham kockázatát.
- Bakteremia: A fertőzéséből származó baktériumok átterjedhetnek a véráramba. Ez veszélyesen alacsony vérnyomáshoz, szeptikus sokkhoz és bizonyos esetekben szervi elégtelenséghez vezethet.
- Tüdőtályog: Ezek olyan üregek a tüdőben, amelyek gennyet tartalmaznak. A legtöbb esetben antibiotikummal kezelhető, ritkábban lecsapolás, ill. műtét is szükség lehet a genny eltávolításához.
- Károsodott, hegesedett légző felület miatt csökkent oxigénellátottság, légzés nehézségek alakulhatnak ki.
- Akut respirációs distressz szindróma, mely a légzési elégtelenség súlyos formája, intenzív ellátást igénylő kórkép.
- Mellkasi folyadékgyülem: Ha a tüdőgyulladását nem kezelik, folyadék szaporodhat fel a tüdő körül a mellhártyában, ez pedig légzési problémákat okozhat.
- Vese-, szív- és májkárosodás. A szervek károsodhatnak, ha nem kapnak elegendő oxigént, vagy ha az immunrendszer túlzottan reagál a fertőzésre.
Megelőzés
Mind a vírusos, mind a bakteriális tüdőgyulladás fertőző. A tüsszentés vagy köhögés során a levegőben lévő cseppek belélegzésével emberről emberre terjedhetnek, ezért használjunk zsebkendőt ilyen helyzetekben. Mossunk rendszeresen kezet.
A tüdőgyulladást akkor is elkaphatja, ha baktériumokkal vagy vírusokkal szennyezett felületekkel vagy tárgyakkal érintkezik, így rendszeres felülettisztítás javasolt.
Gombás tüdőgyulladás emberről emberre nem terjed.
A tüdőgyulladás sok esetben megelőzhető. A tüdőgyulladás elleni védekezés első vonala a védőoltás.
Bár a tüdőgyulladás elleni vakcinák nem minden esetben akadályozzák meg a megbetegedést, oltással valószínűleg rövidebb ideig tart a betegség és enyhébb lefolyású, valamint kisebb a szövődmények kockázata is.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkozásjegyzék:
Sattar SBA, Sharma S. Bacterial Pneumonia. [Updated 2021 Dec 28].
Tecson F, Louria DB. Infectious pneumonias: a review. J Fam Pract. 1977 Feb;4(2):201-9. PMID: 320285.
Freeman AM, Leigh, Jr TR. Viral Pneumonia. [Updated 2021 Jul 10].
Jain V, Vashisht R, Yilmaz G, et al. Pneumonia Pathology. [Updated 2021 Aug 4]. In: StatPearls
World Health Organization. Pneumonia. 11 November 2021.
National Heart, Lung, and Blood Institute. Pneumonia. https://www.nhlbi.nih.gov/health/pneumonia