A lábápolás fontossága
Cukorbetegségben szenvedő embereknél gyakrabban alakulhat ki olyan bőrprobléma, mint fekély, tyúkszem vagy fertőzés. Ez a probléma különösen a lábakon jelentkezhet, mivel a magas vércukorszint károsítja az idegeket és az ereket, így az esetleges sérüléseket későn vagy egyáltalán nem vesszük észre.
A cukorbetegség étrenddel, gyógyszeres kezeléssel, ill. rendszeres orvosi kontrollal kezelhető, ezek által a lábproblémákat megelőzhetjük. Emellett a helyes lábápolási szokások betartásával is csökkenthetjük a súlyos lábproblémák kialakulásának esélyét.
Alakítsuk ki a napi lábápolási rutint!
Mindennap alaposan vizsgálja át lábát, beleértve a lábujjait, a talpát, a sarkát és a lábujjak közötti területet is. Ha fizikailag nem tudja megvizsgálni a saját lábát, használjon tükröt, vagy kérjen meg valakit, hogy segítsen. Konzultáljon orvosával, ha sebeket, bőrpírt vagy hólyagokat észlel.
Mossa meg a lábát minden nap enyhén meleg vízben (35-37 C fok). Kerülje a forró vizet és az erős szappanokat, mivel ezek túlzottan károsíthatják a bőrt. Ha neuropátia áll fenn, lehetséges, hogy nem érzékeli megfelelően a víz hőmérsékletét lábával, így ellenőrizze azt pl. könyökével.
Fontos a lábmosást követő megfelelő szárítás, törlés, mivel a fertőzések nedves területeken könnyebben kialakulhatnak. Ügyeljen a lábujjak közötti területre is.
Használjon hidratáló krémet, hogy megőrizze bőre rugalmasságát. Kerülje a fertőtlenítő oldatokat, mivel ezek károsíthatják, kiszáríthatják a bőrt.
Ha felpuhítja a körmeit, biztonságosabban vághatja le azokat. Vágjon egyenesen, hogy megakadályozza a benőtt körmök kialakulását. Használjon körömreszelőt az élek elsimításához. Ha nem megy egyedül, kérjen segítséget vagy forduljon pedikűröshöz.
Válasszon kényelmes, jól illeszkedő cipőt. A szoros lábbeli nem alkalmas a betegség leküzdésére. Figyeljen a cipő anyagára a szellőzés érdekében. Válasszon bőr, vászon vagy velúr cipőt. Kerülje az ujjközös szandált, papucsot, hegyes orrú, ill. nagyon magas sarkú cipőt. A legjobb, ha olyan cipőt visel, amely tépőzárral állítható. Időnként vizsgálja meg a cipő belsejét, hogy nincs-e rajta olyan sérülés, amely nyomást vagy irritációt okozhatna lábának. Ha ismétlődő problémákkal küzd, felmerülhet a speciális cipők viselése. Kerülje a mezítláb járást, mivel így könnyebben alakulhatnak ki sérülések. A zokni védelmet nyújt a láb és a cipő között. Viseljen tiszta, száraz zoknit. Fontos, hogy a zokni ne legyen szoros, ne legyen rajta durva varrat, mely nyomást okozhat.
Ne használjon elektromos takarót.
Ne kísérelje meg magának eltávolítani a bőrkeményedést, tyúkszemet, szemölcsöket vagy egyéb lábelváltozásokat.
Ne üljön keresztbe tett lábbal és ne álljon hosszú ideig egyhelyben, mert ezek gátolhatják a keringést.
Kulcsfontosságú a megelőzés! Ha mégis lábprobléma alakulna ki, kiemelkedő jelentőségű a mihamarabbi kezelés. Kezeletlenül hagyva, a sebek, a benőtt körmök és egyéb problémák fertőzéshez vezethetnek. A nem megfelelő keringés pedig megnehezíti a gyógyulását.
A hosszasan fennálló fertőzések miatt a gangréna kialakulásának veszélye is fennállhat, mikor a bőrszövet olyan mértékben károsodott, hogy az elhalhat, feketévé válhat. Amennyiben ez kialakult, késői esetben előfordulhat a lábujj, a lábfej vagy akár a lábszár amputálása is.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkozásjegyzék:
Chin YF, Huang TT, Yu HY, Yang HM, Hsu BR. Factors related to hospital-to-home transitional self-monitoring blood glucose behaviour among patients with diabetes-related foot ulcer. Int J Nurs Pract. 2021 Apr 29:e12950. doi: 10.1111/ijn.12950.
American Diabetes Association. Skin complications.
National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Diabetes and Foot Problems. Last Reviewed January 2017.
Cukorbeteg Központ. Diabéteszes láb tünetei és kezelése. Létrehozva: 2017.02.09. Módosítva: 2019.07.30.